Vodič za brucoše: Fakultet organizacionih nauka (FON) – IT studije na daljinu

Nastavljajući svoju „misiju“ da vas upoznajemo sa fakultetima i, ako ste budući brucoš, pokušamo da vam pomognemo u izboru nekog od njih, danas vam donosimo priču o studiranju na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu. O tome smo razgovarali sa studentkinjom prve godine Sarom Milunović, a šta nam je ona rekla o fakultetu i smeru koji je upisala, pročitajte u tekstu koji sledi. 🙂

Uopšteno o fakultetu


Na Fakultetu organizacionih nauka (popularnijem kao FON) studentima se nude tri smera: Informacioni sistemi i tehnologije (IT), Menadžment i organizacija i Informacioni sistemi i tehnologije – studije na daljinu. Osnovne studije traju četiri godine – naravno, ukoliko sve date u predviđenom roku. Student koji završi osnovne akademske studije ostvaruje 240 ESP bodova, dok studijski program master akademskih studija sadrži obavezne i izborne predmete u ukupnom obimu od najmanje 60 ESPB bodova.
Kako tvrdi naša sagovornica, FON ima i mnogo organizacija, a svaka od njih je veoma aktivna i uspešna u svojim zacrtanim ciljevima.

Koje su dobre strane, a koje loše strane studiranja na FON-u?


Kako je Sara student IT studija na daljinu, od nje smo saznali nešto više o studiranju na ovom smeru iz oba ugla.

„IT studije na daljinu je smer koji prima 100 ljudi, od čega je 5 budžetskih mesta. Formalno, studenti koji su na ovom smeru nemaju prava da idu na predavanja, jer sve što treba, radi se online preko DLS naloga. Međutim, većina želi da ide na predavanja i druži se sa kolegama, pa samim tim možemo sami sebi da organizujemo dan. S druge strane, kada je reč o online studiranju, velika je prednost kada su u pitanju domaći zadaci, kao i vežbe, testovi, eseji. Za sve što uradimo dobijamo određen broj poena, zavisno od težine zadatka. Ukoliko ste vredni, moguće je da imate maksimalan broj poena na aktivnost, što je na drugim smerovima malo teže – ipak su to velike grupe ljudi na predavanjima, i ne može svako dobiti poen. Najbitnije je da nastavno osoblje Fakulteta ne pravi razliku. Profesor Menadžmenta je to najlepše rekao: Svi ste vi naša deca, svako ima podjednaka prava, mi ne pravimo razliku. – tada smo definitivno zavoleli naš smer.“

 „Jedina, nazovimo je, loša strana ovog smera jeste što verovatno nikada nećemo uspeti svi da se upoznamo. Svako ide sa različitom grupom na predavanja. Sretnemo se dok radimo kolokvijum ili ispit i, naravno, na upisu ocena. Ali, moram priznati, upoznala sam divne ljude. Iako se najmanje viđamo, prilikom svakog susreta slatko se ismejemo na različite dogodovštine sa fakulteta. Naravno, svaka grupa ima svoju Facebook grupu, pa tako i mi. Moram priznati da je velika kolegijalnost u pitanju.“

’’Fon je lako upisati, a još lakše završiti’’ – često misle i kažu oni koji na tom fakultetu ne studiraju.

A da li je u stvarnosti baš tako?

„Da biste upisali IT studije na FON-u (pričamo o budžetskim mestima), potrebno je da ostvarite oko 90 poena, a za Menadžment i organizaciju oko 80 poena na prijemnom ispitu. Mislim da je ovo dobar pokazatelj da Fakultet organizacionih nauka upisuju najbolji đaci širom Srbije. Što se tiče polaganja ispita, smatram da nisu lakši nego na drugim fakultetima, već su bolje organizovani. Učimo ono što nam je potrebno kasnije za posao. Takođe je velikim delom usvojen način polaganja po Bolonji – omogućava nam da parcijalno polažemo neke ispite, što studentima mnogo znači.“

Kakve su šanse za zaposlenje sa diplomom FON-a?


„S obzirom na to da sam tek prva godina, kada je reč o zapošljavanju, slušam iskustva starijih osoba koje su završile ovaj fakultet. Moram priznati da su sve te osobe posao našle u roku od nekoliko meseci. Smatram da su IT stručnjaci veoma traženi, ne samo kod nas, već i u inostranstvu.“

Zašto (ne) upisati FON (i IT studije na daljinu?)


„Pre svega bih posavetovala one koji ne uspeju da upišu IT smer da nikako ne odustanu, već da izaberu IT studije na daljinu. Nema nikakvih razlika, veoma brzo ćete se uklopiti. Takođe, koji god smer da upišete, ukoliko date sve ispite, tj. ’’očistite godinu’’, imate mogućnost da se prebacije na željeni smer. Što se tiče samog fakulteta, nikako nećete pogrešiti. Uložite dosta truda, volje i vremena, upisaćete fakultet sigurno – a trud se uvek isplati. 🙂 “


Ako i vi želite da pomognete budućim studentima u izboru fakulteta ili visoke škole, pišite nam na e-mail adresu redakcija.outloud@gmail.com!